Teknoloji

Yeni Bir Rapora Göre Yapay Zeka Çalışanlardan 300 Milyon Tam Zamanlı İş Alabilir!

Yapay zeka fırtınası hız kesmeden devam ediyor. Yatırım bankası Goldman Sachs tarafından hazırlanan bir rapora göre, yapay zeka insanlardan 300 milyon tam zamanlı işi alabilir. Detaylar içeriğimizde…?

Kaynak:https://www.bbc.com/news/teknoloji-6…

OpenAl, yapay zeka robotu ChatGPT’yi piyasaya sürdükten sonra, birçok teknoloji şirketi uygulamalarını yapay zeka ile uyumlu hale getirmeye başladı.

Yatırım bankası Goldman Sachs tarafından hazırlanan bir rapora göre yapay zeka ile ilgili tartışmalar devam ederken, yapay zeka insanların 300 milyon tam zamanlı işini elinden alabilir.

AI, ABD ve Avrupa’daki işlerin dörtte birinin yerini alabilir. Aynı zamanda yeni işler ve üretkenlik patlaması anlamına da gelebilir.

Küresel olarak üretilen mal ve hizmetlerin toplam yıllık değeri yüzde 7 artabilir. Rapor, insan çalışmalarından ayırt edilemeyecek içerikler oluşturabilen üretken yapay zekanın ‘büyük bir ilerleme’ olduğunu belirtiyor.

İngiltere, ekonomide verimliliği artırdığı söylenen yapay zekaya yatırımı teşvik etmekte kararlı. Hükümet, yapay zekanın etkisi konusunda halkı rahatlatmaya çalıştı.

Teknoloji Sekreteri Michelle Donelan: “Yapay zekanın Birleşik Krallık’ta çalışma şeklimizi tamamlamasını sağlamak istiyoruz. Yapay zekayı insanların işlerini ellerinden almak yerine daha iyi hale getirmek için kullanacağız.’

Raporda, yapay zekanın farklı departmanlarda farklı etkilerinin olacağı belirtiliyor. İdari mesleklerdeki görevlerin yüzde 46’sı ve hukuk mesleklerindeki görevlerin yüzde 44’ü otomatikleştirilebilir. İnşaat işlerinin sadece yüzde 6’sında, bakım hizmetlerinin ise yüzde 4’ünde yapay zeka uygulanabiliyor.

Oxford Üniversitesi’nin araştırma birimlerinden biri olan Oxford Martin Okulu’nun çalışma direktörü Carl Benedikt Frey, BBC News’e “Emin olduğum tek şey, yapay zekanın kaç işin yerini alacağını bilmenin hiçbir yolu olmadığı” dedi. .

“Örneğin, ChatGPT’nin yaptığı, ortalama yazma becerisine sahip kişilerin makaleler üretmesine izin vermektir. Dolayısıyla gazetecilerin maaşları düşecek ve daha fazla rekabetle karşı karşıya kalacaklar.

“GPS teknolojisinin ve Uber gibi platformların lansmanını düşünün. Buna karşılık, Londra’daki taksi şoförleri fiyatları yaklaşık yüzde 10 oranında düşürdü.’

Sonuç, daha az sürücü değil, daha düşük fiyatlar oldu. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, yapay zekanın birçok görev üzerinde örnek bir etkiye sahip olması bekleniyor.’

Rapora göre, üretken yapay zeka önceki bilgi teknolojisi ilerlemeleri gibi olursa, yakın vadede istihdamı azaltabilir.

Resolution Foundation düşünce kuruluşu CEO’su Torsten Bell: “Yapay zekanın uzun vadeli etkisi son derece belirsiz. Teknolojinin nasıl gelişeceğini veya şirketlerin onu nasıl entegre edeceğini bilmiyoruz.’ açıklama yaptı.

Bu, yapay zekanın çalışma şeklimizi bozmayacağı anlamına gelmiyor. Ancak aynı zamanda, daha yüksek üretkenliğe sahip işlerden ve daha ucuz hizmetlerden elde edilen yaşam standartları kazanımlarına da odaklanmalıyız.’

haber-gemerek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu